سایت در حال بارگذاری است ...

بهترین روش مطالعه و تست زنی ریاضی انسانی برای کنکور

سلام کنکوری عزیز! به مقاله ی بهترین روش مطالعه و تست زنی ریاضی انسانی برای کنکور، خوش اومدی. با توجه به این که درس ریاضی یکی از دروس مهم کنکور انسانی تلقی میشه، تصمیم گرفتیم توی این مقاله درمورد روش مطالعه ریاضی انسانی کنکور و همچنین روش تست زنی ریاضی صحبت کنیم. پس تا آخر باهامون همراهی کن. همچنین میتونی برای امتحان، مقاله ی روش مطالعه صحیح ریاضی و آمار انسانی برای امتحان نهایی رو بخونی.

 

شروع مطالعه ریاضی برای کنکور

حتما میدونی که ریاضی در کنکور انسانی، ۲۰ سوال رو به خودش اختصاص میده و برای پاسخگویی بهشون، ۲۵ دقیقه فرصت داری یعنی چیزی حدود یک دقیقه برای هر سوال. پس لازمه که بدونی چطور باید به سولات پاسخ بدی که توی این زمانی که در اختیار داری، بتونی با بهترین کیفیت، سوالات رو پاسخ بدی. در ابتدا ضریب این درس در زیرگروه ها رو باهم بررسی میکنیم.

این درس در زیرگروه ۱ ضریب ۲، در زیرگروه ۲ ضریب ۴، در زیرگروه ۳ ضریب ۴، در زیرگروه ۴ ضریب ۳ و در زیرگروه ۵، ضریب ۳ داره. میشه با یه بررسی ساده به این نتیجه رسید که به طور کلی در تمام زیرگروه ها درس مهمی تلقی میشه به خصوص در دو زیرگروه ۲ و ۳٫ پس با ما همراه شو تا روش مطالعه ریاضی انسانی کنکور رو به خوبی برات شرح بدیم.

 

روش مطالعه ریاضی انسانی کنکور

مطالعه درس ریاضی برای کنکور، چیزی جز تمرین و تکرار مداوم نیس. هیچ مبحث حفظی وجود نداره و حتی فرمول ها هم با تمرین مداوم و تکرار، در حافظه ثبت میشن. در اینجا ما چند روش مطالعه ریاضی در اختیارت میگذاریم تا بتونی تعداد مناسبی از سوالات ریاضی رو پاسخ بدی و درصد خوبی رو از این درس کسب کنی. از اونجایی که این درس جزو دروس سخت محسوب میشه و غالب داوطلب های کنکور با این درس سر جنگ دارن، باید بهت بگیم که میتونی حتی با پاسخ به چند سوال، با درصد خوبی که از این درس میگیری، کلی روی رتبه ای که کسب میکنی، تاثیر بگذاری.

در ابتدا بودجه بندی دروس ریاضی و آمار در کنکور رو برات شرح میدیم و بعد به سراغ روش مطالعه ریاضی انسانی کنکور میریم.

 

مبحث عبارت های جبری معادله درجه دوم تابع کار با داده های آماری (معیارهای پراکندگی) نمایش داده ها (نمودارهای یک متغیر) آشنایی با منطق و استدلال ریاضی آمار (شاخص های آماری و سری های زمانی) آمار و احتمال الگوهای خطی و غیر خطی (مدل سازی، دنباله حسابی و هندسی)
تعداد سوال ۲ ۱ ۶ ۱ ۲ ۱ ۱ ۳ ۳

 

از کتاب و به ترتیب پایه تحصیلی شروع کن

چیزی که اهمیت زیادی در مطالعه این درس داره اینه که حتما باید در ابتدا مباحث کتاب رو یاد بگیری تا بتونی به مرور به سراغ حل مسئله و حتی تست زنی بری. پس از کتاب درسی و به ترتیب پایه تحصیلی شروع کن. نکته مهم اینجاست که ترتیب پایه تحصیلی بهت این امکان رو میده که اگر در مبحث درس های جلوتر، نکته ای بود که نیاز به پیش مطالعه دروس سال های قبل داشت، اون نکات رو زودتر فرا گرفتی و اون مباحث سخت تر رو به خوبی میتونی یاد بگیری.

 

نکته* سوالات کنکور اصلا در سطح کتاب نیستن. مطالعه کتاب این امکان رو بهت میده که مباحث پایه ای سوالات کنکور رو به خوبی درک کنی تا بتونی به سراغ درک و یادگیری مباحث کنکوری بری.

 

مبحثی پیش برو

تا زمانی که در حال مطالعه و یادگیری یک مبحث هستی و هنوز به طور کامل اون رو درک و تمرین نکردی، به سراغ مباحث بعدی نرو. این کار باعث میشه صرفا ذهنت آشفته بشه و کلی فرمول و مسئله ای که برات سطح دشواری دارن توی ذهنت در هم گره بخوره. در نهایت هم مطالعه این درس رو رها کنی.

 

فرمول ها رو یادداشت کن

اگر حس میکنی در شروع مطالعه یکسری از فرمول ها رو فراموش میکنی یا نمیتونی موقع تمرین ازشون استفاده کنی، بهترین راه اینه که اونها رو روی فیش یادداشت کنی و هر روز یک یا دوبار اون فرمول رو ببینی و بعد چند نمونه تمرین ازش حل کنی. اینجوری با تمرین و تکرار زیاد توی ذهنت ثبت میشه.

 

روی مباحث پر تکرار بیشتر کار کن

یکسری از مباحث هستن که در کنکور بیشتر ازشون سوال طرح میشه. با یه نگاه سریع به جدول بودجه بندی که در بالاتر ترسیم کردیم، میتونی متوجه بشی که مبحث تابع، بیشترین تعداد سوال رو در کنکور داره. پس برای این مبحث، سعی کن زمان بیشتری بگذاری. چون وقتی روی یک مبحث سرمایه گزاری میکنی و بیشتر تمرینش میکنی، با نمونه سوالات بیشتری از اون مبحث آشنا میشی و تسلط بیشتری داری. اگر بتونی کل ۶ سوالی که از این مبحث توی کنکور طرح میشه رو صحیح پاسخ بدی، چیزی حدود ۳۰ درصد از درس ریاضی کسب کردی که واقعا عالیه.

اگر دنبال مباحث بیشتر برای تمرین و تکرار میگردی، پیشنهاد ما مباحث آمار و احتماله که میتونی با پاسخ دادن به این مبحث، ۵۰ درصد از این درس رو به خودت اختصاص بدی. پس روی این مباحث به خوبی کار کن.

 

راه حل های سریع حل تست رو یاد بگیر

یکسری از فرمول های ریاضی هستن که میتونن به شکل دیگه ای به کار گرفته بشن. این فرمول ها رو یاد بگیر و سعی کن برای حل تست، از راه حل های سریعی که برای حل انواع مختلف اون تست پیشنهاد میشه استفاده کنی. اینجوری هم مراحل کمتری رو باید طی کنی و هم در زمان کمتری به جواب دست پیدا میکنی.

 

تست حل کن

یادگیری درس ریاضی از طریق تمرین و تکراره و تست زنی، یکی از راه های پرکاربرد برای مطالعه این درس برای کنکوره. پس سعی کن بعد از مطالعه کافی یه مبحث، نکات مختلف اون مبحث رو با تمرین و تکرار تست، یاد بگیری. پاسخ تشریحی تست ها، توی این مسیر میتونه برات راهنمای خیلی خوبی باشه.

 

مطالعه از کتاب درسی یا کمک درسی؟

منبع اصلی کنکور همیشه کتابه. اما توی درس ریاضی، این مسئله کاملا استثنا میشه. باید حتما کتاب درسی رو بخونی و یاد بگیری اما این کتاب درسی برای یادگیری تست زنی کنکور اصلا کافی نیست و نیاز داری که مباحث رو عمیق تر یاد بگیری. پس توی این مسیر میتونی از کتاب های کمک درسی و کتاب های تست طبقه بندی شده کمک بگیری. سی دی های آموزشی مخصوص کنکور هم میتونه توی این مسیر راهنمای خوبی باشه. جزوه معلم هم در صورتی که نکات و فرمول های خلاصه شده و مهم کنکوری رو شرح داده باشه میتونه تا حدودی کمکت کنه.

 

روش مطالعه ریاضی انسانی کنکور به شکل ترکیبی

نکته مهمی که درمورد ترکیبی خواندن این درس وجود داره اینه که میتونی با مراجعه به منابع کمک درسی، مطالعه ترکیبی این دروس رو یاد بگیری. برخی از مباحث کتاب هستن که در پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم به صورت جداگانه و در هر پایه صرفا به بخشی از اون مبحث پرداخته شده. در ادامه اون مباحث رو مثال میزنیم و یکی یکی شرح میدیم.

 

فصل دوم: تابع

این مبحث که در فصل دوم کتاب پایه دهم قرار داره، به طور مفصل و کامل تر در پایه یازدهم هم در فصل دوم کتاب هست. این دو مبحث یکی نیستن اما در ارتباط باهمدیگه قرار دارن. در برخی از کتب کمک درسی، این مباحث رو در کنار هم در یک مبحث مورد بررسی قرار دادن. پس میتونی با مراجعه به این کتاب ها، این مبحاث رو به صورت ترکیبی مطالعه کنی.

 

فصل سوم: آمار

فصل سوم از کتاب درسی پایه یازدهم، به آمار اختصاص داره. توی این فصل، به مباحثی چون شاخص های آماری مثل تورم و سری های زمانی مانند درون یابی، پرداخته. همین مبحث آمار در فصل اول کتاب درسی پایه دوازدهم مطرح میشه و به مباحثی مثل احتمال و شمارش میپردازه. این دو مبحث در زیر گروه آمار و احتمال قرار میگیرن و به صورت ترکیبی مطرح میشن. حتی ممکنه در یک تست به صورت های مختلفی مورد پرسش قرار بگیرن.

کتاب های کمک درسی بهت کمک میکنن که این مدل مباحث رو به خوبی یاد بگیری و بتونی تست های ترکیبی رو به راحتی پاسخ بدی.

 

بهترین روش مرور و جمع بندی ریاضی

برای درس ریاضی تنها روشی که برای مرور وجود داره، تمرین و تکرار مداوم به صورت حل مسائل  و تست های مختلف و کاربردی. همچنین مطالعه هر روزه فیش نویسی هایی که از فرمول ها انجام دادی میتونه به مرور این درس کمک کنه؛ البته در نهایت استفاده صحیح از اون فرمول ها برای حل تست هاست که میتونه تاثیرگزار باشه. توجه داشته باش که برای این درس خلاصه نویسی وجود نداره و تنها راه مرور، تکرار و تمرینه.

 

چند روش تست زنی ریاضی

درس ریاضی از دروسیه که میشه برای هر یک مبحث، چندین مدل سوال و تست مختلف مطرح کرد. در ادمه راهکارهایی رو برات میگیم که بهت در تست زنی بهتر کمک میکنه.

 

۱) از تست های طبقه بندی استفاده کن.

۲) برای شروع، تست ها رو بدون زمان حل کن.

۳) سعی کن از منابع مختلف، راهکار های حل سریع یکسری از مباحث برای تست زنی رو یاد بگیری.

۴) اول از تست های ساده شروع کن.

۵) مبحث به مبحث تست بزن و جلو برو.

۶) وقتی روی حل تست های یک مبحث مسلط شدی، تست های متوسط و سخت اون مبحث رو هم تمرین کن.

۷) هرروز تست زنی ریاضی رو در برنامه ات قرار بده.

۸) بعد از تسلط کامل روی مباحث، تست های زمان دار بزن.

 

روش مطالعه ریاضی انسانی کنکور در سه ماه آخر

برای مطالعه این درس در ماه های پایانی مطالعه برای کنکور، باید به روش مبحثی پیش بری. برای این کار بهتره که فقط چند مبحث رو انتخاب کنی. بعد اون مباحث رو از داخل کتاب های درسی پایه های دهم تا دوازدهم مطالعه کنی. در نهایت هم به سراغ کتاب های کمک آموزشی برای یادگیری تکنیک های مختلف و حل تست بری. پیشنهاد ما برای تو یادگیری مباحثی هست که بیشترین میزان سوال رو به خودش اختصاص میده؛ مباحثی مثل تابع و آمار و احتمال. میتونی با مطالعه ترکیبی و حل تست های مختلف از این مبحث، در این سه ماه، یک مطالعه کافی و مناسب برای حاضر شدن سر جلسه کنکور داشته باشی.

 


مطلب پیشنهادی: معرفی استاد اشرفی، دبیر ریاضیات کنکور


 

ممنون که تا انتهای مقاله همراهیمون کردی.

موفق باشی!

5/5 - (1 امتیاز)

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !