کنکور اول

سلام همراه عزیز. به مقاله امروز خوش اومدی. توی این مقاله قراره در مورد کنکور اول و نحوه برگزاریش صحبت کنیم. پس تا انتها همراهیمون کن چون قراره هر روز اخبار به روز در رابطه با این کنکور رو که در اردیبهشت ماه هم برگزار میشه، در اینجا قرار بدیم. 

کنکور دو مرحله‌ای

از اواخر تیر ماه 1401، مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش، به طور قطعی اعلام شد که قراره از ابتدای شروع کنکور 1402، این آزمون به صورت دو مرحله‌ای، یعنی دوبار در سال، برگزار بشه. این اتفاق که به نفع داوطلب‌هاست، چندین مزیت داره. اول این که می‌تونی در صورت نیاز، توی هر دو آزمون شرکت کنی. نتیجه اون آزمونی که برات ایده‌آل‌تر بود رو در نظر بگیری و با همون، انتخاب رشته‌ت رو انجام بدی. دوم اینکه، کنکور دو مرحله ای، باعث میشه که اگر داوطلب بنا به هر دلیلی از شرکت در آزمون محروم شد، ناچار نباشه یکسال تا آزمون بعدی صبر کنه و بتونه با فاصله چند ماه دوباره در آزمون شرکت کنه.

البته باید این نکته رو بدونی که زمان ورودت به دانشگاه برای هر دو آزمون، فقط از مهرماهه. یعنی قرار نیست که برگزای دو کنکور، به این معنا باشه که دو ورودی بهمن و مهر داشته باشیم. داوطلب‌های هر دو آزمون از مهر ماه وارد دانشگاه میشن.

نکته مهم دیگه اینه که نتیجه آزمون در هر دو زمان، تا دو سال، اعتبار داره. یعنی اگر در آزمون شرکت کردی و بنا به دلایلی نخواستی همون سال وارد دانشگاه بشی، لازم نیست برای سال بعد دوباره آزمون بدی. با همون رتبه سال قبلت میتونی برای ثبت نام در سال بعدی اقدام کنی.

در ادامه قراره درمورد کنکور اردیبهشت ماه، شرایط و ضوابطش، تاریخ تقریبی برگزاری و هر چیزی که مهمه، صحبت کنیم. پس همراهمون باش. راستی میتونی برای دریافت اطلاعات از کنکور ، مقاله نحوه برگزاری کنکور 1402 رو بخونی.

شرایط و ضوابط برگزاری کنکور دو مرحله‌ای

کنکور دو مرحله‌ای سال 1402، در دی ماه 1401 و تیر 1402 تعیین شد. اما برای کنکور 1403، زمان کنکور اول به اردیبهشت منتقل شد. یعنی آزمون سراسری 1403 در دو مرحله در اردیبهشت و تیر 1403 برگزار میشه و شرکت‌کننده‌های هر دو کنکور، از مهر 1403 وارد دانشگاه میشن. هردو مرحله آزمون سراسری دقیقا مشابه هم دیگه برگزار میشن و تفاوتی ندارن. یعنی در کنکور اردیبهشت هم دروس عمومی حذفه و تاثیر معدل به صورت 40 درصد قطعیه.

نکته قابل توجه اینجاست که اگر پایه دوازدهم هستی و هنوز مدرک دیپلمت رو نگرفتی، همچنان می‌تونی در کنکور اردیبهشت به عنوان آزمون اصلی شرکت کنی. یعنی تا قبل از ورود به دانشگاه مدرکت رو بگیری. اگر هم آماده نیستی، می‌تونی در آزمون اول یعنی اردیبهشت ماه شرکت کنی و اطلاعات خودت رو بسنجی. اگر در هر دو کنکور شرکت کنی، اونی که نتیجه‌ش بهتر بشه رو برات در نظر می‌گیرن و می‌تونی توی تابستون با توجه به نتیجه‌ی اون، انتخاب رشته رو انجام بدی. توجه کن که نتیجه کنکورت تا دو سال معتبره و اگر نخواستی، می‌تونی سال بعد با همین نتیجه انتخاب رشته کنی.

از موارد مهم دیگه اینه که میتونی در اردیبهشت، برای یک رشته نظری و یک رشته شناور آزمون بدی و در تیر هم در یک رشته نظری دیگه. یعنی اگر اردیبهشت در رشته ریاضی و هنر آزمون بدی، امکان این رو داری که در تیر ماه در رشته انسانی و زبان آزمون بدی و در نهایت در هر رشته‌ای که علاقمند بودی ثبت نام کنی. 

شرایط ثبت نام در کنکور

نکته مهم برای شرکت در این آزمون، اینه که حتما یا فارغ التحصیل با حداقل مدرک دیپلم باشی و یا دانش آموز پایه دوازدهم. در غیر این صورت نمیتونی در کنکور شرکت کنی. حتی دانش آموزان سال یازدهم هم نمیتونن به صورت آزمایشی در این آزمون شرکت کنن. 

حداقل مدرک لازم برای شرکت در کنکور، دیپلمه. اما توجه کن که دیپلم باید مطابق با نظام جدید باشه. دیپلم‌های فنی نظام جدید، مطابق با دیپلم نظری نظام جدیده اما دیپلم فنی نظام قدیم، با دیپلم نظام جدید مطابق نیست و لازمه حداقل مدرک فوق دیپلم داشته باشی تا با نظام جدید برابر بشه. مطلب ثبت نام کنکور سراسری رو مطالعه کن تا اطلاعات کامل‌تری بدست بیاری.

ثبت نام کنکور اردیبهشت:

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، زمان ثبت نام برای آزمون اردیبهشت، از 21 تا 27 آبان ماهه که می‌تونی در این تاریخ با مراجعه به سایت سازمان سنجش، برای این آزمون ثبت نام کنی. زمان برگزاری آزمون اردیبهشت هم مطابق با جدول زمان‌بندی، صبح روز پنجشنبه 6 اردیبهشت در گروه آزمایشی علوم تجربی، بعدازظهر در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی، صبح روز جمعه 7 اردیبهشت، در گروه آزمایشی علوم انسانی و ریاضی و فنی و بعدازظهر در گروه آزمایشی هنر، برگزار میشه.

پورعباس رئیس سازمان سنجش اعلام کرده که با توجه به اینکه قراره نتیجه‌ی هر کنکور، دوسال اعتبار داشته باشه، یک سامانه‌ی جدید طراحی شده تا هر دانش‌آموز، یه پنل اختصاصی برای خودش داشته باشه و بتونه تا آخر عمرش هر وقت میخواد وارد این پنل بشه. برای ورود به این پنل، داشتن یه شماره موبایل اختصاصی لازمه.

‌نکته‌ی بسیار مهم دیگه‌‌ای که داوطلبان باید رعایت کنن، اینه که موقع ثبت نام کنکور، باید معدلشون رو درست وارد کنن. به خصوص معدل کتبی نهاییشون رو. افرادی که دوازدهم هستند و هنوز معدل ندارن، طبیعتا بعد از اینکه امتحان دادن میتونن معدل کتبیشون رو وارد کنن.

قیمت ثبت نام آزمون‌های سراسری برای هر رشته، ۱۳۰ هزار تومانه و حتما پیامک اطلاع رسانی رو هم فعال کنید. با پیامک قیمتش میشه ۱۳۳ هزار تومان. آخرین نکته‌ی حائز اهمیت در صحبت‌های رئیس سنجش این بود که ۹۰ درصد خطاها و مشکلات ثبت نام، به خاطر مراجعه‌ی داوطلب به کافی نت رخ میده. ترجیحا ثبت نام رو خودتون یاد بگیرید و انجام‌ بدید و حتی اگه به کافی نت مراجعه می‌کنید، باید حتما رو فرآیند ثبت نام نظارت داشته باشید. اینکه کار رو بسپرید دست یکی دیگه و هیچ نظارتی هم نکنید، ممکنه شما رو از حضور در دانشگاه محروم کنه.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

از کنکور 1401، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، 40 درصد قطعیه. البته این برای دوازدهمی‌هایی که سال 1402 وارد دانشگاه میشن و نظام جدید صادقه. نظام‌قدیمی‌ها، 30 درصد تاثیر معدل سال سوم و 10 درصد تاثیر معدل پیش دانشگاهی دارن که جمعا میشه 40 درصد. برای داوطلبان هنر و زبان، فقط 26 درصد تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی وجود داره و مابقی 74 درصد، تاثیر سوالات تستیه. 

این شرایط در کنکور 1403، متفاوت میشه و سهم سوابق تحصیلی شامل 28 درصد سوابق دروس عمومی و 22 درصد هم دروس اختصاصی میشه که در مجموع، 50 درصد سوابق تحصیلی در کنکور موثره. این تاثیر معدل در کنکور 1404 به 60 درصد تاثیر قطعی می‌رسه. 

توجه کن که اگر دوازدهمی هستی، نمره خرداد ماه در تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور محاسبه میشه و حتی اگر در ترمیمی هم شرکت کنی، همچنان نمره خرداد ماه محاسبه میشه. پس امتحاناتت رو خوب بده. اما اگر فارغ‌التحصیلی، این امکان وجود داره که نمره ترمیمی جایگزین نمره خرداد در سوابق تحصیلی بشه. اگر هم سابقه تحصیلی نداری، حتما باید حداقل سوابق تحصیلی برای دروس عمومی رو داشته باشی.

نکته مهم بعدی اینه که می‌تونی در هر نوبت کنکورهای متفاوت بدی. یعنی اگر دیپلم یک رشته‌ای رو داشته باشی، می‌تونی در یه رشته دیگه کنکور بدی. مثلا اگر دیپلم ریاضی رو داری، می‌تونی برای انسانی ثبت نام کنی اما تاثیر سوابق تحصیلی برای دروس تخصصیت در نظر گرفته نمیشه و تنها دروس عمومی با درصد 26 محاسبه میشه. نحوه محاسبه نمره سابقه تحصیلی هم بدین صورته که باید نمره کسب شده در امتحانت رو در ضریب جدول، ضرب کنی. با این کار یک تراز معادل به دست میاد که این تراز مجموع سوابق تحصیلیته.

برای محاسبه‌ی معدل روی مقاله‌ی ابزار محسابه معدل کتبی نهایی و ضرایب امتحانات نهایی کلیک کن.

اهمیت دروس در کنکور اردیبهشت

در کنکور جدید، یکسری از دروس اهمیت زیادی پیدا کردن چه در کنکور و چه در تاثیر سوابق تحصیلی. پس خیلی مهمه که به مطالعه اون‌ها اهمیت کافی بدی. در نظام جدید، دروس سلامت بهداشت و علوم اجتماعی، ضریب پیدا کرده و لازمه که حتما در امتحان نهایی خردادماه، به طور دقیق مطالعه‌ش کنی. همچنین دروس تاریخ و جغرافی در رشته انسانی و زمین شناسی در رشته تجربی هم در کنکور اهمیت زیادی پیدا کردن و مطالعه‌شون به اندازه سایر دروس مهمه.

رشته‌های زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و روسی، کاملا مستقل شدن و آزمون جداگانه دارن. یعنی نمیتونی با شرکت در کنکور زبان انگلیسی به تنهایی، برای این رشته‌ها، انتخاب رشته کنی. اما می‌تونی با شرکت در کنکور زبان انگلیسی برای رشته مترجمی زبان چینی و رشته زبان انگلیسی، انتخاب رشته انجام بدی. 

در رشته‌هایی که آزمون عملی دارن، در واقع این آزمون یک درس تخصصی محسوب میشه که دارای ضریب 12 هست در نتیجه از اهمیت زیادی برخورداره.

مطلب پیشنهادی: بودجه بندی کنکور 1402

3.4/5 - (5 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

241 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیر را حتما بخوانید ...