سایت در حال بارگذاری است ...

کنکور اول

سلام همراه عزیز. به مقاله امروز خوش اومدی. توی این مقاله قراره در مورد کنکور اول و نحوه برگزاریش صحبت کنیم. پس تا انتها همراهیمون کن چون قراره هر روز اخبار به روز در رابطه با این کنکور رو که در دی ماه هم برگزار میشه، در اینجا قرار بدیم. راستی در ادامه دفترچه سوالات کنکور دی ماه رو به محض برگزاری، قرار میدیم.

 

دفترچه سوالات کنکور دی

 

کنکور دو مرحله ای

از اواخر تیر ماه ۱۴۰۱، مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش، به طور قطعی اعلام شد که قراره از ابتدای شروع کنکور ۱۴۰۲، این آزمون به صورت دو مرحله‌ای، یعنی در دی ماه و تیرماه هر سال، برگزار بشه. این اتفاق که به نفع داوطلب‌هاست، چندین مزیت داره. اول این که میتونی در صورت نیاز، توی هر دو آزمون شرکت کنی؛ نتیجه اون آزمونی که برات ایده‌آل‌تر بود رو در نظر بگیری و با همون، انتخاب رشته‌ت رو انجام بدی. دوم اینکه، کنکور دو مرحله ای، باعث میشه که اگر داوطلب بنا به هر دلیلی از شرکت در آزمون محروم شد، ناچار نباشه یکسال تا آزمون بعدی صبر کنه و بتونه با فاصله چند ماه دوباره در آزمون شرکت کنه.

البته باید این نکته رو بدونی که زمان ورودت به دانشگاه برای هر دو آزمون، فقط از مهرماهه و قرار نیست که برگزای دو کنکور، به این معنا باشه که دو ورودی بهمن و مهر داشته باشیم. داوطلب‌های هر دو آزمون از مهر ماه وارد دانشگاه میشن.

نکته مهم دیگه اینه که نتیجه آزمون در هر دو زمان دی و تیر، تا دو سال، اعتبار داره. یعنی اگر در آزمون شرکت کردی و بنا به دلایلی نخواستی همون سال وارد دانشگاه بشی، لازم نیست برای سال بعد دوباره آزمون بدی. با همون رتبه سال قبلت میتونی برای ثبت نام در سال بعدی اقدام کنی.

در ادامه قراره درمورد کنکور دی ماه، شرایط و ضوابطش، تاریخ تقریبی برگزاری و هر چیزی که مهمه، صحبت کنیم. پس همراهمون باش. راستی میتونی برای دریافت اطلاعات از کنکور ، مقاله نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ رو بخونی.

 

شرایط و ضوابط

اولین زمان برای شرکت در آزمون هر دوره، دی ماهه. این آزمون که در دی ماه سال ۱۴۰۱ برگزار میشه، برای کنکوری‌هاییه که از سال ۱۴۰۲ وارد دانشگاه میشن. کنکور دی، دقیقا مطابق با آزمونی هست که تا قبل از این فقط یکبار در سال برگزار می‌شده و موردی از اون تغییر نمیکنه. یعنی همچنان دفترچه‌های عمومی حذف هستن و تاثیر سوابق تحصیلی، ۴۰ درصد قطعیه. البته این برای یازدهمی‌هایی که سال ۱۴۰۲ وارد دانشگاه میشن صادقه. یعنی کنکوری‌های سال قبل و نظام قدیم، همچنان با شرایط زمان خودشون در آزمون شرکت میکنن.

نکته قابل توجه اینجاست که اگر پایه دوازدهم هستی و هنوز مدرک دیپلمت رو نگرفتی، همچنان میتونی در کنکور دی به عنوان آزمون اصلی شرکت کنی. یعنی تا قبل از ورود به دانشگاه مدرکت رو بگیری. اگر هم آماده نیستی میتونی در آزمون اول یعنی دی ماه شرکت کنی و اطلاعات خودت رو بسنجی. اگر هم در هر دو کنکور شرکت کنی، اونی که نتیجه اش بهتر بشه رو برات در نظر میگیرن و میتونی تابستون با توجه به اون انتخاب رشته رو انجام بدی. توجه کن که نتیجه کنکورت تا دو سال معتبره و اگر نخواستی میتونی سال بعد با همین نتیجه انتخاب رشته کنی.

 

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، زمان ثبت نام برای کنکور دی ماه، از ۸ تا ۱۴ آبان ماهه که میتونی در این تاریخ با مراجعه به سایت سازمان سنجش، برای این آزمون ثبت نام کنی.

زمان برگزاری آزمون دی ماه هم مطابق با جدول زمان بندی، صبح روز پنجشنبه ۲۹ دی ماه در گروه آزمایشی علوم تجربی، بعد از ظهر در گروه آزمایشی زبان های خارجی، صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه، در گروه آزمایشی علوم انسانی و ریاضی و فنی و بعدازظهر در گروه آزمایشی هنر، برگزار میشه.

 

نکته پایانی

به محض در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بیشتر از جانب سازمان سنجش، اطلاعیه‌های دقیق‌تری از چگونگی برگزاری این آزمون در این صفحه قرار میدیم. همراهمون باش.

1/5 - (1 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

66 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !