کنکور اول

 

سلام همراه عزیز. به مقاله امروز خوش اومدی. توی این مقاله قراره در مورد کنکور اول و نحوه برگزاریش صحبت کنیم. پس تا انتها همراهیمون کن چون قراره هر روز اخبار به روز در رابطه با این کنکور رو که در دی ماه هم برگزار میشه، در اینجا قرار بدیم. راستی در ادامه دفترچه سوالات کنکور دی ماه رو به محض برگزاری، قرار میدیم.

 

دفترچه سوالات کنکور دی

 

کنکور دو مرحله ای

از اواخر تیر ماه ۱۴۰۱، مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش، به طور قطعی اعلام شد که قراره از ابتدای شروع کنکور ۱۴۰۲، این آزمون به صورت دو مرحله‌ای، یعنی در دی ماه و تیرماه هر سال، برگزار بشه. این اتفاق که به نفع داوطلب‌هاست، چندین مزیت داره. اول این که میتونی در صورت نیاز، توی هر دو آزمون شرکت کنی. نتیجه اون آزمونی که برات ایده‌آل‌تر بود رو در نظر بگیری و با همون، انتخاب رشته‌ت رو انجام بدی. دوم اینکه، کنکور دو مرحله ای، باعث میشه که اگر داوطلب بنا به هر دلیلی از شرکت در آزمون محروم شد، ناچار نباشه یکسال تا آزمون بعدی صبر کنه و بتونه با فاصله چند ماه دوباره در آزمون شرکت کنه.

البته باید این نکته رو بدونی که زمان ورودت به دانشگاه برای هر دو آزمون، فقط از مهرماهه. یعنی قرار نیست که برگزای دو کنکور، به این معنا باشه که دو ورودی بهمن و مهر داشته باشیم. داوطلب‌های هر دو آزمون از مهر ماه وارد دانشگاه میشن.

نکته مهم دیگه اینه که نتیجه آزمون در هر دو زمان دی و تیر، تا دو سال، اعتبار داره. یعنی اگر در آزمون شرکت کردی و بنا به دلایلی نخواستی همون سال وارد دانشگاه بشی، لازم نیست برای سال بعد دوباره آزمون بدی. با همون رتبه سال قبلت میتونی برای ثبت نام در سال بعدی اقدام کنی.

در ادامه قراره درمورد کنکور دی ماه، شرایط و ضوابطش، تاریخ تقریبی برگزاری و هر چیزی که مهمه، صحبت کنیم. پس همراهمون باش. راستی میتونی برای دریافت اطلاعات از کنکور ، مقاله نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ رو بخونی.

 

شرایط و ضوابط

اولین زمان برای شرکت در آزمون هر دوره، دی ماهه. این آزمون که در دی ماه سال ۱۴۰۱ برگزار میشه، برای کنکوری‌هاییه که از سال ۱۴۰۲ وارد دانشگاه میشن. کنکور دی، دقیقا مطابق با آزمونی هست که تا قبل از این فقط یکبار در سال برگزار می‌شده و موردی از اون تغییر نمیکنه. یعنی همچنان دفترچه‌های عمومی حذف هستن و تاثیر سوابق تحصیلی، ۴۰ درصد قطعیه. 

نکته قابل توجه اینجاست که اگر پایه دوازدهم هستی و هنوز مدرک دیپلمت رو نگرفتی، همچنان میتونی در کنکور دی به عنوان آزمون اصلی شرکت کنی. یعنی تا قبل از ورود به دانشگاه مدرکت رو بگیری. اگر هم آماده نیستی میتونی در آزمون اول یعنی دی ماه شرکت کنی و اطلاعات خودت رو بسنجی. اگر هم در هر دو کنکور شرکت کنی، اونی که نتیجه اش بهتر بشه رو برات در نظر میگیرن و میتونی تابستون با توجه به اون انتخاب رشته رو انجام بدی. توجه کن که نتیجه کنکورت تا دو سال معتبره و اگر نخواستی میتونی سال بعد با همین نتیجه انتخاب رشته کنی.

از موارد مهم دیگه اینه که میتونی در دی ماه، برای یک رشته نظری و یک رشته شناور آزمون بدی و در کنکور بعدی یعنی تیر ماه هم در یک رشته نظری دیگه. یعنی اگر دی ماه در رشته ریاضی و هنر آزمون بدی، امکان این رو داری که در تیر ماه در کنکور انسانی و زبان آزمون بدی و در نهایت در هر رشته ای که علاقمند بودی ثبت نام کنی. 

 

شرایط ثبت نام در کنکور

نکته مهم برای شرکت در این آزمون، اینه که حتما یا فارغ التحصیل با حداقل مدرک دیپلم باشی و یا دانش آموز پایه دوازدهم. در غیر این صورت نمیتونی در کنکور شرکت کنی. حتی دانش آموزان سال یازدهم هم نمیتونن به صورت آزمایشی در این کنکور شرکت کنن. 

حداقل مدرک لازم برای شرکت در کنکور، دیپلمه. اما توجه کن که دیپلم باید مطابق با نظام جدید باشه. دیپلم های فنی نظام جدید، مطابق با دیپلم نظری نظام جدیده اما دیپلم فنی نظام قدیم، با دیپلم نظام جدید مطابق نیست و لازمه حداقل مدرک فوق دیپلم داشته باشی تا با نظام جدید برابر بشه. 

 

ثبت نام کنکور دی:

پورعباس رئیس سازمان سنجش اعلام کرد که طبق اطلاعیه‌های قبلی، ثبت نام کنکور دی بعد از ظهر هشتم آبان آغاز میشه. آقای پور عباس، در مورد زمان اعلام نتایج کنکور دی، بیان کرده که تا قبل از پایان سال ۱۴۰۱، نتایج اولیه‌ی این‌کنکور اعلام خواهد شد. (احتمالا طبق روال قبلی، یک ماه پس از برگزاری کنکور، نتایج اولیه اعلام‌ میشه.)

در مورد اینکه کارنامه‌ی اولیه‌ی کنکور دی شامل چه مواردیه، اطلاع دقیقی داده نشده و صرفا گفته شده که شامل نمره خام و نمره‌ی آزمونه. حالا باید منتظر بمونیم و ببینیم آیا کارنامه‌ی کنکور دی، شامل رتبه هم خواهد بود یا نه. همچنین باید منتظر مکانیزم تعیین رتبه‌ی نهایی هم باشیم. آیا تراز کنکور دی و تراز کنکور تیر ارزش یکسانی دارن یا قراره این ترازها همسان سازی بشن؟ 

جزئیات تغییرات سیستم‌ گزینش جدید، یه مقداری زیاده و تا زمانی که وارد هر بخش نشیم، نمیتونیم بفهمیم که قراره چجوری باشه. آقای پور عباس همچنین اعلام کردن که با توجه به اینکه قراره نتیجه‌ی هر کنکور، دوسال اعتبار داشته باشه، یک سامانه‌ی جدید طراحی شده تا هر دانش‌آموز، یه پنل اختصاصی برای خودش داشته باشه و بتونه تا آخر عمرش هر وقت میخواد وارد این پنل بشه. برای ورود به این پنل، داشتن یه شماره موبایل اختصاصی لازمه.

‌نکته‌ی بسیار مهم دیگه‌‌ای که داوطلبان باید رعایت کنن، اینه که موقع ثبت نام کنکور، باید معدلشون رو درست وارد کنن. به خصوص معدل کتبی نهاییشون رو. برای محاسبه‌ی معدل، میتونید وارد مقاله‌ی نرم افزار محاسبه معدل کتبی بشید. افرادی که دوازدهم هستند و هنوز معدل ندارن، طبیعتا بعد از اینکه امتحان دادن میتونن معدل کتبیشون رو وارد کنن.

قیمت ثبت نام آزمون‌های سراسری برای هر رشته، ۱۳۰ هزار تومانه و حتما پیامک اطلاع رسانی رو هم فعال کنید. با پیامک قیمتش میشه ۱۳۳ هزار تومان. آخرین نکته‌ی حائز اهمیت در صحبت‌های رئیس سنجش این بود که ۹۰ درصد خطاها و مشکلات ثبت نام، به خاطر مراجعه‌ی داوطلب به کافی نت رخ میده. ترجیحا ثبت نام رو خودتون یاد بگیرید و انجام‌ بدید و حتی اگه به کافی نت مراجعه می‌کنید، باید حتما رو فرآیند ثبت نام نظارت داشته باشید. اینکه کار رو بسپرید دست یکی دیگه و هیچ نظارتی هم نکنید، ممکنه شما رو از حضور در دانشگاه محروم کنه.

 

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

از زمان برگزاری کنکور دی ماه ۱۴۰۱، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، ۴۰ درصد قطعیه. البته این برای دوازدهمی‌هایی که سال ۱۴۰۲ وارد دانشگاه میشن و نظام جدید صادقه. ولی کنکوری‌های نظام قدیم، ۳۰ درصد تاثیر معدل سال سوم و ۱۰ درصد تاثیر معدل پیش دانشگاهی دارن که جمعا میشه ۴۰ درصد. برای داوطلبان هنر و زبان، فقط ۲۶ درصد تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی وجود داره و مابقی ۷۴ درصد، تاثیر سوالات تستی کنککوره. 

این شرایط در کنکور ۱۴۰۳، متفاوت میشه. یعنی سهم سوابق تحصیلی شامل ۲۸ درصد سوابق دروس عمومی و ۲۲ درصد هم دروس اختصاصی میشه که در مجموع، ۵۰ درصد سوابق تحصیلی در کنکور موثره. این تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۴ به ۶۰ درصد تاثیر قطعی میرسه. 

توجه کن که اگر دانش آموز دوازدهم هستی، نمره خرداد ماه در تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور محاسبه میشه و حتی اگر در ترمیمی هم شرکت کنی، همچنان نمره خرداد ماه محاسبه میشه. پس ت.جه کن که امتحاناتت رو به خوبی پشت سر بگذاری. اما اگر فارغ التحصیل هستی، این امکان وجود داره که نمره ترمیمی جایگزین نمره خردادو سوابق تحصیلی بشه. اگر هم سابقه تحصیلی نداری، حتما باید حداقل سوابق تحصیلی برای دروس عمومی رو داشته باشی. 

نکته مهم بعدی اینه که میتونی در هر نوبت کنکورهای متفاوت بدی. یعنی اگر دیپلم یک رشته ای رو داشته باشی، میتونی در یه رشته دیگه کنکور بدی. مثلا اگر دیپلم ریاضی رو داری، میتونی برای کنکور انسانی ثبت نام کنی اما تاثیر سوابق تحصیلی برای دروس تخصصیت در نظر گرفته نمیشه و تنها دروس عمومی با درصد ۲۶ محاسبه میشه. نحوه محاسبه نمره سابقه تحصیلی هم بدین صورته که برای این که باید نمره کسب شده در امتحانت رو در ضریب جدول، ضرب کنی. با این کار یک تراز معادل به دست میاد که این تراز مجموع سوابق تحصیلیته.

 

اهمیت دروس در کنکور دی ماه

در کنکور جدید، یکسری از دروس اهمیت زیادی پیدا کردن چه در کنکور و چه در تاثیر سوابق تحصیلی. پس خیلی مهمه که به مطالعه اونها اهمیت کافی بدی. در نظام جدید، دروس سلامت بهداشت و علوم اجتماعی، ضریب پیدا کرده و لازمه که حتما در امتحان نهایی خردادماه، به طور دقیق مطالعه اش کنی. همچنین دروس تاریخ و جغرافی در رشته انسانی و زمین شناسی در رشته تجربی هم در کنکور اهمیت زیادی پیدا کردن و مطالعشون به اندازه سایر دروس مهمه.

رشته های زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و روسی، کاملا مستقل شدن و آزمون جداگانه دارن. یعنی نمیتونی با شرکت در کنکور زبان انگلیسی به تنهایی، برای این رشته ها، انتخاب رشته کنی. اما میتونی با شرکت در کنکور زبان انگلیسی برای رشته مترجمی زبان چینی و رشته زبان انگلیسی، انتخاب رشته انجام بدی. 

در رشته هایی که آزمون عملی دارن، در واقع این آزمون یک درس تصصی محسوب میشه که دارای ضریب ۱۲ هست در نتیجه از اهمیت زیادی برخورداره.

 

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، زمان ثبت نام برای آزمون دی ماه، از ۸ تا ۱۴ آبان ماهه که میتونی در این تاریخ با مراجعه به سایت سازمان سنجش، برای این آزمون ثبت نام کنی.

زمان برگزاری آزمون دی ماه هم مطابق با جدول زمان بندی، صبح روز پنجشنبه ۲۹ دی ماه در گروه آزمایشی علوم تجربی، بعد از ظهر در گروه آزمایشی زبان های خارجی، صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه، در گروه آزمایشی علوم انسانی و ریاضی و فنی و بعدازظهر در گروه آزمایشی هنر، برگزار میشه.

 

نکته پایانی

به محض در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بیشتر از جانب سازمان سنجش، اطلاعیه‌های دقیق‌تری از چگونگی برگزاری این آزمون در این صفحه قرار میدیم. همراهمون باش.

2.3/5 - (3 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

208 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...