نرم افزار کنکوری

ابزار آنلاین محاسبه تراز سوابق تحصیلی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

ابزار آنلاین محاسبه تراز سوابق تحصیلی

سلام به کنکوری‌های عزیز. از کنکور 1402 به بعد، یه تغییر بزرگ توی کنکور ایجاد شد. تاثیر قطعی معدل تو رتبه‌ی کنکور، اتفاق مهمیه که تا پیش از این، نبوده. اما معدل به همون شکل خام توی رتبه تاثیر نمیذاره، بلکه به هر معدلی یک نمره تراز تعلق می‌گیره و تراز معدل نهایی فرد تاثیر قطعی رو روی تراز کل میذاره. به همین دلیل تو این مقاله می‌خوام درباره تبدیل معدل به تراز سابقه تحصیلی توضیحات لازم رو براتون قرار بدم.

نرم افزار محاسبه تراز معدل 

برای اینکه بدونی با هر معدل نهایی چه ترازی میگیری، فقط کافیه رشته و معدلت رو وارد ابزار تبدیل معدل به تراز کنی تا تراز سابقه تحصیلی ات رو بهت بگیم!

نرم افزار محاسبه معدل با تراز

ابزار محاسبه تراز سابقه تحصیلی

در نرم افزار بالا به راحتی میتونین ترازی که هر معدل بهتون میده رو محاسبه کنید. دقت داشته باشین که با توجه به اثر هم ترازی اگر دیپلم سال های گذشته رو دارین و قصد ترمیم معدل ندارین، حدود 1500-1000 واحد از ترازی که این نرم افزار بهتون نشون میده، باید کم کنین.

وقتی تراز معدل خودتون رو بدونین، اگه فارغ التحصیل باشین، می‌تونید تصمیم بگیرین که آیا ترمیم کنین یا نه. اگه به هر دلیلی نمی‌خواین ترمیم کنین اما تراز معدلتون متناسب با هدفتون نیست، می‌تونین با یه برنامه اصولی و هدف‌گذاری صحیح، کم و کاستی معدلتون رو از طریق درصدهای کنکور جبران کنین.

اگر هم دانش‌آموز کنکوری هستین و قراره انتخاب رشته کنین، به کمک ابزار محاسبه تراز سابقه تحصیلی می‌تونین تراز معدلتون رو تخمین بزنین و تاثیرش رو روی تراز و رتبه کل کنکورتون بررسی کنین و بهتر و زودتر بتونین درباره ادامه مسیر تحصیلی‌تون تصمیم بگیرین.

توجه کنید که:

۱. معیار ترازدهی برای معدل، با معیار ترازدهی آزمونی مثل قلمچی، متفاوته.

۲. تراز معدل و نمرات نهایی، با توجه به سطح امتحانات هر سال، ممکنه تغییر کنه.

۳. تراز معدل برای هر رشته متفاوته.

۴. تراز معدل‌های سال‌های مختلف، باهم فرق داره، مثلا تراز 1402، با تراز 1400 فرق داره.

۵_ احتمال داره سطح امتحانات نهایی 1403 شبیه به 1402 باشه، به همین جهت، می‌تونیم تراز 1402 رو ملاک قرار بدیم.

تراز معدل نهایی

رابطه‌ی بین نمره امتحان نهایی و تراز معادل اون تو کنکور

همون‌طور که می‌دونید نتیجه اولیه‌ای که سنجش اعلام می‌کنه نسبت به سال‌های قبل متفاوت شده و یه کارنامه اولیه در ابتدا روی سایت قرار می‌گیره که رتبه نداره، فقط تراز و درصدها رو به داوطلب نشون میده. از طرفی نمره‌‍‌های نهایی هم یه تراز بهشون تعلق می‌گیره که به کمک این ترازها میشه رتبه کنکور رو تخمین زد. به طور کلی سه تا تراز به هر داوطلب تعلق می‌گیره، یک تراز برای معدل نهایی، یک تراز برای درصدهای کنکور و یک تراز کل که حاصل تلفیق تراز سابقه تحصیلی و تراز کنکور هست.

دونستن اینکه هر نمره‌ی امتحان نهایی چه ترازی رو به خودش اختصاص میده، باعث میشه قبل از اعلام رتبه‌ها بتونیم حدود رتبه‌مون رو دقیق‌تر تخمین بزنیم و سردرگمی کمتری رو تجربه کنیم و واقع‌بینانه‌تر فکر کنیم و تصمیم بگیریم. برای همین تو این مقاله، کامل این موضوع رو براتون شفاف‌سازی می‌کنم!

نمره خوب رو ترمیم کنم یا نه؟

باید بگم که ترمیم نمره هیچ تاثیر منفی روی نمره و تراز شما نمی‌ذاره. اگه نمره‌ای که بعد از ترمیم گرفتی، ترازش پایین‌تر از نمره‌ی خودت باشه، نمره‌ی خودت درنظر گرفته میشه. پس بهتره شانس خودتو توی ترمیم نمره امتحان کنی.

با یک نرم افزار سریع رتبه‌ت رو تخمین بزن.

هم ترازی معدل نهایی

هم ترازی نمرات نهایی به این معناست که حتی اگه سال‌های قبل‌تر، قبل از قطعی شدن تاثیر معدل، نمره 20 هم توی درسی گرفتی، به ترمیمش فکر کن. چون ترازی که به معدل سال‌های قبل و امتحان نهایی‌های قبلی داده میشه، با تراز نمره‌های نهایی 1402 به بعد متفاوته.

⇐  تراز یه نمره یکسان برای سال 1402 با تراز اون نمره تو سال 1398 متفاوته و تراز 1402 عدد بزرگتر و بهتریه  ⇒

مثلا کسی که تو امتحان نهایی سال 1402 زیست شناسی 19 گرفته، نمره‌ی باارزش‌تری داره از کسی که تو امتحان نهایی 1398 زیست شناسی رو 20 گرفته و تراز کمتری به نمره‌ش اختصاص داده میشه. به طور کلی تراز با توجه به درجه‌ی سختی آزمون و میانگین نمره‌ی بقیه دانش‌آموزها، تعیین میشه.

تخمین تراز کنکور 1403

برای اینکه بتونیم تراز کنکور 1403 رو تخمین بزنیم، باید علاوه بر اطلاعاتی که درباره به دست آوردن تراز درصدهای کنکور داریم، درباره نحوه تبدیل معدل به تراز هم اطلاعات خوبی داشته باشیم. چرا که همون‌طور که می‌دونید، 50 درصد تراز و رتبه‌ی کل کنکور از طریق معدل نهایی تعیین میشه.

تخمین تراز براساس معدل

فرمول دقیق محاسبه تراز هر معدل از طرف سازمان سنجش منتشر نشده و نرم افزاری که در این صفحه براتون قرار دادیم، صرفا تخمین تراز معدل شماست. البته برای اینکه بتونیم با دقت بالا اینکارو انجام بدیم بیش از 3000 نمونه معدل و تراز سابقه تحصیلی برای سال 1402 که دانش آموزان موسسه ما بودند رو بررسی کردیم تا این ابزار بیشترین دقت ممکن رو داشته باشه. 

تبدیل معدل به تراز

تراز هر درس، ضرب در ضریب اون درس در امتحان نهایی میشه و عددایی که به دست میان باهم جمع می‌شن. در نهایت عددی که به دست میاد به کل ضرایب تقسیم میشه و تراز داوطلب در امتحانات نهایی به دست میاد. این تراز در واقع همان تراز سابقه تحصیلی دانش آموز در کارنامه کنکور سازمان سنجش هست. برای اینکه کار رو براتون راحتتر کنیم، نرم افزار موجود در ابتدای این مقاله رو طراحی کردیم تا به سادگی بتونین هم بر اساس معدل و هم بر اساس ریز نمرات، ترازتون رو تخمین بزنین. 

تبدیل نمره به تراز

فرض کنیم نمره نهایی یه دانش آموز توی درس عربی 18 شده. میانگین نمرات این درس توی امتحان نهایی 11 بوده. نمره دانش آموز رو منهای میانگین نمرات تو این درس می‌کنن، عددی که به دست میاد، یعنی 7 رو، تقسیم بر انحراف معیار و ضرب در یه عدد ثابت می‌کنن و بعد تراز داوطلب توی درس عربی به دست میاد. همین روال برای همه درسایی که فرد امتحان نهایی اونا رو داده اجرا می‌کنن و برای هر درس یه عدد به عنوان تراز به دست میاد.

 

تفاوت تراز معدل سال های مختلف

 در قسمت پایین چند تا جدول از مقایسه تراز معدل سال های مختلف با سال 1403 رو براتون آوردیم:

 

تراز معدل پشت کنکوری ها

همونطوری که توی جداول قبل دیدین تراز معدل سالهای مختلف متفاوت هست. به این صورت که تراز معدل سال قبل نسبت به امسال کمتر هست. پس وقتی پشت کنکوری هستی باید بدونی که با توجه به سال فارغ التحصیلیت معدلت بهت چه ترازی رو میده و نیاز به ترمیم نمره داری یا نه. برای مثال معدل 18 در سالی های مختلف تراز های روبرو رو داشته: سال 1403 برابر یا 8400. سال 1402 برابر با 8400. سال 1401 برابر با 7820. سال 1400 برابر با 7680. و سال های قبل از 1400 برابر با 7530.

تحلیل نمرات نهایی

به کمک تصویر زیر و فایل PDF که در ادامه مشاهده می‌کنی، تحلیل نمرات و تراز نهایی در سال‌های گذشته رو به صورت تصویری و نموداری میتونی در دسترس داشته باشی و همین‌طور تراز معدل‌های نهایی رو مقایسه کنی. 

تراز معدل نهایی
4/5 - (253 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هفت =

397 دیدگاه در “ابزار آنلاین محاسبه تراز سوابق تحصیلی

 1. محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  چه زمانی سایت با سطح سختی سوالات نهایی ۱۴۰۳ آپدیت میشه ؟

 2. ستاره گفت:

  درصدهای کنکور زیست۲۸
  ریاضی ۱۲
  فیزیک ۵۰
  شیمی۳۵
  زمین۶۰
  و معدل ۱۹.۳ در منطقه ۲ شانسی برای قبولی فیزیو
  در دانشگاه اردبیل هست؟

 3. دانش گفت:

  ببخشید با میانگین معدل ۱۵ و میانگین درصد کنکور ۹۳ درصد منطقه ۲ ، میشه دانشگاه همدان رشته پزشکی روزانه قبول شد ؟ چند بار پرسیدم جواب ندادید . لطفا جواب بدید . نگرانم نهایی رتبم رو خراب کنه

 4. حسن گفت:

  سلام با درصد زیست ۴۳ فیزیک ۷۲ شیمی ۳۰ ریاضی ۴۳ زمین ۶۵ و نمره ادبیات ۱۸.۷۵ فیزیک ۱۹ زبان ۱۶ زیست ۱۹.۵ ریاضی ۲۰ سلامت ۱۸ هویت ۱۹ غربی ۱۹.۲۵ دینی ۱۹.۲۵ شیمی ۱۹.۲۵ شانسی برای پزشکی یا داروسازی دارم حداقل تعهدی ها ؟ منطقه یک

 5. ممدم گفت:

  با سلام
  ببخشید من قبل‌تر پرسیدم که با وضعیتی که دارم(میانگین درصدی ۳۷.۲ و معدل ۱۸.۹) پزشکی قبولم یا نه و شماهم فرمودید دانشگاه های کم مخاطب تعهدی و آزاد… میشه توضیح بدید منظور از کم مخاطب چیه؟؟ مثلا من مشهدم برای تعهدی چه دانشگاه هایی میشه؟ فردوسی میتونم قبول شم برای پزشکی تعهدی؟

 6. امیرعلی گفت:

  سلام
  دینی۱۹.۵ عربی۱۸.۷۵ فارسی۱۸.۷۵ زیست۱۸.۵ ریاضی۱۹.۲۵ فیزیک ۱۹ زبان۱۶ شیمی۱۹.۵ سلامت ۱۸
  هویت ۱۸
  کنکور زیست۵۶ ریاضی۳۳ فیزیک۶۳ شیمی۴۵ زمین۴۱
  آیا پزشکی روزانه کرمان میارم ؟؟ یا جا های دیگه

 7. غزال گفت:

  سلام با کف نمرات فارسی ۱۸.۲۵
  دینی ۱۹
  فیزیک ۱۹.۲۵
  عربی ۱۸.۲۵
  زبان.۲۵ ۱۹
  حسابان ۱۸.۲۵
  هندسه ۱۷‌.۲۵
  گسسته ۲۰
  سلامت ۱۹
  هویت ۱۷.۵
  و میانگین درصد ۴۰
  منطقه ۱ میتونم امید وار باشم به رتبه زیر ۱۵۰۰؟

 8. O گفت:

  سلام من نهایی پارسال با معدل شونزده بهم تراز هفت و چهارصد داده الان تو مقاله شما این معدل تراز کمتری داره یعنی احتمالش هست امسال تراز معدل نهایی پارسالمون کمتر بشه؟

 9. آیسان گفت:

  سلام من سوال پرسیدم ولی دیگه نتونستم پیاممو پیدا کنم میشه لطفا جواب بدید
  با معدل حدود ۱۸.۵
  و درصدای زیست۳۹
  شیمی۴۸
  ریاضی۴۵
  فیزیک۴۲
  زمین۳۵
  ایا شانس قبولی برای دارو فیزیو و بینایی سنجی هیچ شهری هست؟

  1. امیر حسینی مدیر سایت گفت:

   سلام..وقت بخیر
   منطقتون رو نگفتین
   ولی با توجه به درصدهاتون برای دارو آزاد یا پردیس شانس کمی دارید
   برای فیزیو و بینایی سنجی گزینه های زیادی بازه

  2. امیر حسینی مدیر سایت گفت:

   سلام..وقت بخیر
   منطقتون رو نگفتین
   ولی با توجه به درصدهاتون برای دارو آزاد یا پردیس شانس کمی دارید
   برای فیزیو و بینایی سنجی گزینه های زیادی بازه

 10. عسلط گفت:

  سلام تورو خدا جوابمو بدین اگه تا الان همه امتحانا بالا ۱۸شده باشم به جز سلامت و هویت ک اقتضاح نابود زیر ۱۵میشم و زبان ک ترمیم نزدم و پارسال ۱۹ شدم تراز معدلم از ۸۰۰۰بیشتذ میشه؟ خیلی تاثیر داره سلامت و هویت ک گند زدم؟

  1. امیر حسینی مدیر سایت گفت:

   سلام..وقت بخیر
   از لینک زیر برای محاسبه تراز معدلتون میتونین استفاده کنین
   https://msbook.info/convert-exam-score-to-percentage

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.