شروع مطالعه برای کنکور از اسفند
شروع مطالعه برای کنکور از اسفند

شروع برای کنکور از اسفند

اگه از الان برای کنکور شروع کنم موفق میشم؟

شروع برای کنکور از اسفند
شروع برای کنکور از اسفند

شروع برای کنکور از اسفند

سلام اینستا کنکوریا حالتون چطوره ؟

بچه ها این روزا خیلیا سوالتون اینه که از اسفند اگر شروع کنید دیر نیست و میرسید که همه مطالب یا حداقل مطالب مهمو مطالعه کنید یا نه ؟

امروز در این مطلب به این موضوع رسیدگی میکنیم اصلا نگران نباشید و استرس نداشته باشید اگر یک برنامه ریزی خوب و منسجم داشته باشید حتما میتونید مطالعه مناسب و خوبی داشته باشید .

اما برای بررسی این موضوع ما دانش آموزان رو به دو دسته تقسیم میکنیم ؛ علتش اینه که ساعت مطالعه بچه ها باهم متفاوت هستش .

شروع از بهمن و اسفند برای کنکور ۱۴۰۰ از صفر

شروع برای کنکور از اسفند
شروع برای کنکور از اسفند

دانش آموزان مدرسه ای از اسفند ماه چگونه مطالعه کنند ؟

افرادی که مدرسه میرن ممکنه دو حالت باشن:

یا به صورت دست و پا شکسته یه مطالبی رو خوندن و طبق برنامشون خوب پیش اومدن و در حالت دوم کسانی که هیچی نخوندن.

اگر جز دسته اول هستید یعنی مدرسه ای هستید و مقداری به صورت دست و پا شکسته پایه رو مقداری از دوازدهم رو خوندین، ۲۰-۳۰ درصد هم خونده باشین خوبه فرصت دارین همه چیز رو جمع کنین .

فقط برای مدیریت روی مباحثی که خوندین بهتره که یک چک لیست نهیه کنید به این صورت که سر فصل های همه دروس را بنویسید و به هر درس یک ورق اختصاص بدید مثلا فیزیک یک ورق A4 بردارید و سر فصل ها رو به صورت ستونی بنویسید و برای هر سر فصل سه حالت رو در نظر بگیرید مثلا کامل خوندم، نصفه و نیمه خوندم، هیچی نخوندم برای تمامی دروس اختصاصی و عمومی این کار رو انجام بدید نهایتا ممکنه چهار یا پنج ساعت این کار طول بکشه.

بعد که اینارو نوشتید جلوی حالتی که انجام دادید تیک بزنین. وقتی از بالا به این چک لیستی که تهیه کردید نگاه می کنید استرستون رو خیلی کم میکنه. شاید با خودتون فکر کنید که هیچی نخوندید و اوضاعتون خیلی داغونه ولی وقتی چک لیست رو تهیه می کنید میبینید که اکثر مطالب رو خوب خوندید و پیش رفتید و از الان تا روز کنکور هم چون مدرسه میرید میتونین روزانه ۵ ساعت وقت بذارید و هر چی باقی مونده رو جمع کنید.

اول مطالبی که نصفه و نیمه و تسلط ندارین رو بخونین تیکش رو بزنین و منتقلش کنین به دسته مطالبی که کامل خوانده شده و بعد برید سراغ مطالبی که اصلا نخوندید. اصلا نگران نباشید فرصت به اندازه کافی هست .

حالا میریم سراغ دسته بعدی دانش آموزان مدرسه ای که هیچی نخوندن یعنی از اول سال فقط امتحاناشون رو به زور پاس کردن یا نمره ۱۰ و ۱۵ ای گرفتن و تابستون هم چیزی نخوندن و خیلی هم ناامید هستن و میگن که آیا از الان شروع کنیم میشه؟

خب باید ببینیم منظورتون از میشه چیه به چه رتبه ها و رشته هایی میشه رسید. فرض می گیریم شما هیچی نخوندین و مدرسه ای هم هستید یعنی تایم مطالعتون بسیار محدوده. تایم مطالعه ای که شما دارید چقدره ؟

نهایتا اگر بخواهیم دید منطقی داشته باشیم و الکی با تز های عجیب و غریب نگیم که ۵ ساعت بخواب و بقیش رو مطالعه کن، این هارو بریزید کنار. فرض بگیریم شما خواب کامل رو داشته باشید یعنی ۸ ساعت بخوابید و استراحت رو هم در کنار مدرسه و کلاس ها داشته باشید میتونید روزانه ۴ یا ۵ ساعت  از الان تا روز کنکور درس بخونید خب خیلی محدوده و طبیعتا شدنی هم هست ( که البته تایم بیشتر از ایناست که ما حداقلش رو در نظر گرفتیم ).

حدودا ۱۲۰ روز وقت هست که اگر روزانه ۴ ساعت درس بخونیم جمعا میشه ۵۰۰ ساعت وقت مفید دارید تقریبا. حالا با ۵۰۰ ساعت چه کار هایی میشه انجام داد؟ آیا میشه همه چیز رو خوند؟

خیر به صورت منطقی همه چیز رو نمیشه خوند شما باید به صورت منتخب بخونید.توی ۵۰۰ ساعت ما حداقل تایم مطالعه رو در نظر بگیریم میشه دو تا پایه رو میشه با ۲۵۰ تا ۳۰۰ ساعت وقت گذاشتن به حد مناسبی رسوند و خوند. حالا حد مناسب یعنی چی؟

شما میتونین سه مدل استراتژی رو اجرا کنید:

 1. یا باید یک سری مطالب رو بگذارید کنار و یک سوم مطالب رو حذف کنید مثلا یکی فیزیکش خیلی افتضاحه و میگه که میخوام فیزیک رو کلا بذارم کنار و تمرکزم رو روی چندتا درس دیگه بذارم. که این استراتژی رو خیلی توصیه نمی کنیم.
 2. استراتژی دوم حذف برخی از فصول است. این استراتژی خوبی هست اما ممکنه یک خورده باعث گیج شدن شما بشه و باید بیفتید دنبال اینکه کدام مباحث آسون تره و کدوم مطالب سخت تره و مباحث قابل سرمایه گذاری چی هست.این استراتژی رو هم خیلی توصیه نمی کنیم.
 3. استراتژی سومی که توصیه می کنیم اینه که پایه به پایه بخونین و دو تا پایه رو انتخاب کنید و بخونید.پایه ای که به این دسته از دانش آموزان توصیه میشه که بخونن پایه دهم و یازدهم است چرا؟ چون دوازدهم رو طی امتحاناتتون ب زور باید بخونید شما.همچنین در ایام نوروز هم زمان کافی برای مطالعه پایه دارید. پایه دهم سی درصد از کنکور و پایه یازدهم هم ۴۰ درصد از کنکور است از این ۷۰ درصد شما میتونید نصفی از سوالات یعنی حدود ۳۰-۳۵ درصد رو میتونین کسب کنین.

شروع برای کنکور از اسفند

دیر شروع کردن برای کنکور

شروع برای کنکور از اسفند
شروع برای کنکور از اسفند

پشت کنکوری ها از اسفند چگونه مطالعه کنند ؟

ما این گونه در نظر گرفتیم که یک پشت کنکوری حداقل ۷ تا ۸ ساعت مطالعه مفید رو در طی روز داشته باشه. ممکن هم هست که فرد توانایی این ساعت مطالعه رو نداشته باشه بعضی ها هرچقدر هم زور میزنن میبینن که بیشتر از ۴ یا ۵ ساعت نمی تونن بخونن اگر دیدید این مدلی هستید مراجعه کنید به قسمتی که واسه بچه مدرسه ای ها نوشتیم و الگوریتمی که پیشنهاد دادیم برای ۴-۵ ساعت مطالعه رو بررسی کنید.

شما پشت کنکوری هستید و باید امسال هر طوری شده نتیجه دل خواهتون رو بگیرید. عرف مطالعه پشت کنکوری ۷-۸ ساعت است و ممکنه تا ۱۰-۱۲ ساعت هم بره ولی بیشتر از این رو اصلا توصیه نمی کنم چون سیستم عملکرد مغز قاطی می کنه. وقتی ساعت مطالعه زیادی میره بالا مغز سر آزمون آزمایشی کنکور فرمان میده تو روزی ۱۵ ساعت درس خوندس پس باید حتما این سوال رو جواب بدی حتی اگه شک داری باید جواب بدی، شما جواب میدی و غلط در میاد. یعنی افزایش بیش از حد ساعت مطالعه باعث افزایش تعداد غلط های ما میشه و وقتی تعداد غلط های ما بالا رفت فاجعه به بار میاد و نتایج افتضاح نصیب ما میشه.

پشت کنکوری هارو دو دسته در نظر میگیریم :

۱) دسته ای که یک چیز هایی خوندن به صورت دست و پا شکسته مطالعه کردن تقریبا ۲۰-۳۰ درصد مطالب رو خوندن و الان استرس دارن و پراکندست مغزشون و نمی دونن که میرسن یا نه!

شما اوضاعتون خیلی خوبه چون از الان تا کنکور هم میتونین ساعت مطالعه خیلی خوبی داشته باشین و هم این که ۲۰-۳۰ درصد مطالب رو خوندی و وقت داری که هر رشته ای قبول بشی. شما برای نظم ذهنی یک چک لیست تهیه کنید دقیقا همونطوری که واسه دسته اول بچه مدرسه ای ها گفتیم. این کار خیلی خیال آدم رو راحت می کنه.

به ترتیب شروع کنید مطالبی رو که نصفه نیمه خوندید پایه به پایه جمع کنید برید جلو چرا میگم پایه به پایه ؟ بخاطر اینکه وقتی ما پایه ای درس میخونیم خیالمون راحت میشه. مثلا میگیم من دهم رو خوندم بستم و گذاشتم کنار پس ۳۳ درصد کنکور رو گرفتم و همینطور بقیه پایه ها. 

اما اگر دوست ندارید درس به درس یا پایه به پایه بخونید بچه هایی که قوی هستند ( قوی یعنی درصد بالای ۴۰-۵۰ مثلا یک رتبه زیر ۱۰۰۰۰ گرفتی پارسال ) مشکلی نداره موضوعی بخونن چون شما بیس و پایتون خوبه و میتونید برید موضوعی بخونید همه چیو. شما فرصت مناسب دارید و تا ۱۵ خرداد همه چیز رو بخونید و تست بزنید و خلاصه برداری کنید و از ۱۵ خرداد تا روز کنکور وقت دوره و بررسی خلاصه ها و تمرین و تست بیشتر از روی کنکور های گذشته است.

۲) میریم سراغ پشت کنکوری هایی که هیچی نخوندن از الان به بعد وقت دارید حتی اگر صفر هستید با ساعت مطالعه حداقل ۷-۸ ساعت همه چیز رو بخونید و جمع کنید و به یک رتبه مناسب برسید. حالا چجوری بخونیم ؟ توصیه من به تمام افرادی که پشت کنکور هستند و چیزی نخوندن اینه که پایه به پایه بخونن. هر پایه نیازمند ساعت مطالعه ی ۲۵۰ الی ۳۰۰ ساعته است و شما با ساعت مطالعه روزی ۸-۹ ساعت میتونین راحت ۱۰۰۰ ساعت فرصت دارین تا روز کنکور و راحت فرصت دارین که سه تا پایه رو ببندید بذارید کنار و دوره هم داشته باشید.

برای پایه دهم از الان شروع کنید شما تا ۱۵ فرودین می تونین دهم رو ببندین. جوری بخونید که فول یاد بگیرید و نیاز به دوره نداشته باشید. بعد از ۱۵ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت یا مثلا ۲۰ اردیبهشت یازدهم رو به صورت فول میبندیم . یازدهم اهمیتش بسیار بیشتر از دهم و دوازدهمه. بعد ۴۰ روز وقت میمونه برای دوازدهم. اگر به این روش بخونید از هر پایه که ۳۰-۴۰ درصد ارزش داره نصفش رو میگیرد.کافی است در ۱۵ روز مانده به کنکور مرور خلاصه هارو داشته باشید.

شروع برای کنکور از اسفند

میخوای واسه سه ماهه مونده به کنکور برنامه ریزی کنی کلیک کن .

درباره مهندس جمالی

4 دیدگاه ها

 1. مهندس جمالی من سال دهمم و روزی شیش ساعت میخونم . اما شما گفتید ک تو این تابستون باید هم ریاضی نهم بخونیم هم سال دهم رو ببندیم هم یازدهم میش خوانی کنیم ولی چطوری؟ من با اینکه مفید روزی ۶ ساعت مطالعه دارم نمیتونم درس ریاضی دهم رو احتمالا تا اخر این تابستون تمون کنم
  ب نظرتون چیکار کنم؟

  • سلام دوست عزیز، کمی ساعتتو رو بیشتر کنید و سعی کنید با وسواس کمتری مطالعه کنید. همچنین پیش خوانی الویت آخره، ابتدا ریاضی نهم رو ببندید بعد برید سراغ دهم،
   وقت میکنید ، نگران نباشید

 2. علی آقامحمدی

  سلام آقای جمالی من کنکوری ۹۸ هستم و نمیتونم استارت بزنم هی امروز میگم نه فردا شروع میکنم و به همین روال . لطفا راهنمایی کنید..

  • سلام، باید هدفتون رو از زندگی کردن مشخص کنید.اگه دوست دارید بین اطرافیان سربلند بشید نباید دست رو دست بذارید،
   رقابت فشرده اس و با تعلل نمیشه کاری پیش برد.
   اگه فکر میکنید با موکول کردن به روزهای پایانی و یا استارت از مهر موفق میشید ، باید بدونید که در این صورت موفقیت سخت تر میشه.
   ابزار سرگرم کننده ی اطرافتون رو کنار بذارید و روزانه ۷ ساعت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *